A sminkelés alapvető szempontjai
A smink készítése során figyelembe vett szempontok alapján megkülönböztetünk élénk vagy lágy arcú modelleket. Az élénk színtípusok számára, akiknek a természetes színeik is kontrasztosabbak, ideális alkalmi smink a határozott színekből kialakított füstös szem és mély, telt színű rúzs.
A lágyabb színvilágú típusoknak a visszafogottabb smink ajánlott. Ez a típus kevés festékkel is teljesen meg tud újulni, és a túl rikító smink színek közönséges hatást keltenének rajtuk. Az alkalmi smink készítése során sincs szükség harsány színekre, egy szaténfényű szemfestékkel történő árnyékolás és egy tuskontúr a szem vonalának kiemelésére illetve egy jó szempillaspirál bőven elég számukra. Az alábbi sminkek mindegyike jó példa erre.
A sminkelés lépései
Az alapozó felvitele
A nappali smink és az alkalmi smink elkészítésének is az alapozás az első lépése. A megfelelő alapozót a hideg típusok esetében a szürkés árnyalatok között, a meleg típusok esetében a narancsos árnyalatok között kell keresni. Akkor tökéletes a színe, ha az arcélre kenve sem látszik. Felvitelnél a folyékony alapozót föntről lefele haladva kenjük fel és a nyakunkig húzzuk le. Fixálására a hasonló árnyalatú kőpúder a megfelelő, de ha az újabban divatos hab állagú alapozókat használjuk, akkor ez a lépés kihagyható. Bizonyos kor után nem is szabad kőpúderrel fixálni, mert a púder beül a ráncokba és mélyebbnek láttatja azokat.
A korrektor felvitele
A bőrnél egy árnyalattal világosabb korrektor a szemkörnyéken és a szemhéjakon alkalmazva felfrissíti a tekintetet. Ugyanígy használható a szájsarkakban és a nevetőráncokhoz is. A smink készletben ehhez kerekített fejű, puha szőrű ecset keressünk. A szem alatti karikákat legjobban a lazac színű korrektor fedi el, a pattanásokra a zöldes árnyalatú ajánlott. Korrektorból nincs szükség sokra, egy pöttyöt elég felvinni, majd ecsettel vagy ujjbeggyel eldolgozni a széleit.
A szemöldök formázása
A jó szemöldök fokozatosan vékonyodó, hajszínhez igazított, egészségesen dús. Ha az arcunkhoz ideális méretű és ívű szemöldököt szeretnénk formázni, akkor azt a szemünkhöz kell igazítanunk. Az arányos szemöldök a belső szemzugban kezdődik, legmagasabb pontja a szem közepén áthaladó átlóval esik egybe, majd az orr-szemsarok vonalnál végződik. Ha hosszabbítani vagy dúsítani kell, azt a természetes hatás kedvéért por alakú festékkel és a smink készlet csapott végű ecsetével tegyük.
A pirosító felvitele
A pirosító színe hideg típusoknál szürkés, lilás árnyalatú, meleg típusoknál aranyos, barackos árnyalatú. Húsos arcnál az arccsontra felvitt pirosító kicsit lehúzható, beesettebb arcnál azonban csak magára a csontra vigyük fel a szint föl-le cikázó mozdulatokkal. Ugyanezt a pirosítót használhatjuk optikai formázásra is. Ha a orr két oldalára teszünk egy leheletnyit belőle, akkor keskenyebbnek láttatjuk az orrot. Ha a homlok vagy az arcél két oldalára teszünk, akkor a fej szélességéből csalunk el egy kicsit.
A szemfesték felvitele
A szemhéj színezését a felső szemhéjra felvitt világos szemfestékkel kezdjük. A sötétebb színnel való árnyékolást egy íves végű puha ecsettel végezhetjük el, mindig kintről befele, a szemzug felé haladva. Adott kor felett a szem alsó vonalát nem szokás kihúzni, mert bánatos tekintetet kölcsönöz. Viszont a kicsi, hirtelen ívelő szemeket kikerekíthetjük, ha alul a szem közepétől a sarokig húzunk vékony kontúrt. A felső szemhéjat vékony tussal vagy hegyes szemceruzával kontúrozhatjuk a szempillák tövében, majd spirállal zárjuk a kiemelést. Az alsó szempillák spirálozása kíváncsi bogárszemeket kölcsönöz, melyhez függőleges spiráltartásra van szükség.